May. 6th (Monday), Registration and Welcome Banquet
17:00 - 19:00 Summit Registration (Hotel Lobby)
19:00 - 21:00 Welcome Banquet (Grand Fairview Court)
May. 7th (Tuesday), Micromachine Summit Day 1

Country Review (Auspicious Ballroom)

Session Chair: Yuan Weizheng

08:30 - 12:00 Summit Registration (Hotel Lobby)
08:30 - 08:40 Opening Ceremony Yuan Weizheng
08:40 - 08:55 Country Review Australia Mariusz Martyniuk
08:55 - 09:10 Country Review Benelux Michael Kraft
09:10 - 09:25 Country Review Canada Gordon W. Harling
09:25 - 09:40 Group Photo
09:40 - 09:55 Country Review China Yuan Weizheng
09:55 - 10:10 Region Review European Commission Petra Weiler
10:10 - 10:25 Country Review France Michel de Labachelerie
10:25 - 11:00 Coffee Break (Silk Road Cafe)

Country Review (Auspicious Ballroom)

Session Chair: Miao Jianmin

11:00 - 11:15 Country Review Germany Thomas Otto
11:15 - 11:30 Region Review Iberian Luis Fonseca
11:30 - 11:45 Country Review Italy Paolo Dario
11:45 - 12:00 Country Review Japan Toshihiro Itoh
12:00 - 14:30 Lunch (Silk Road Cafe)

Country Review ( Auspicious Ballroom)

Session Chair: Kurt Petersen

14:30 - 14:45 Country Review Korea Tae Song Kim
14:45 - 15:00 Country Review Malaysia Dr Ir Clarence ATH Tee
15:00 - 15:15 Country Review Netherland Paddy French
15:15 - 15:30 Country Review Romania Adrian Dinescu
15:30 - 15:45 Country Review Switzerland Philippe Fischer
15:45 - 16:00 Coffee Break (Silk Road Cafe)

Country Review ( Auspicious Ballroom)

Session Chair: Paolo Dario

16:00 - 16:15 Country Review United States Kurt Petersen
16:15 - 16:30 Country Review Singapore Miao Jianmin
16:30 - 16:45 Country Review Thailand Datchakorn Tancharoen
16:45 - 17:00 Country Review Latin America Daniel Lupi
17:00 - 17:15 Country Review United Kingdom Massimiliano Zecca
17:15 - 17:30 Country Review India Pradeep Dixit
17:30 - 17:45 Country Review Pakistan Farid Khan
18:00 - 19:30

Chinese Traditional Dumpling Banquet in De-Fa-Chang Dumpling Restaurant (just under Xi’an Ancient City Wall)

19:40 - 21:00

Visit Xi’an Ancient City Wall

May. 8th (Wednesday), Micromachine Summit Day 2

Invited talks

Session Chair: Toshihiro Itoh

08:30 - 08:45 Sun Lining Research on Nanomanipulation Robot
08:45 - 09:00 Nam-Trung Nguyen Epitaxial cubic silicon carbide for MEMS/NEMS in harsh environments
09:00 - 09:15 Behraad Bahreyni

Employing the Canadian Infrastructure for Microsystems Research and Development

09:15 - 09:30 Thomas Dietrich

Intelligent Manufacturing Leading to Advanced Products and New Business Models

09:30 - 09:45 Uwe Kleinkes MEMS Applications for AI-Business-Cases
09:45 - 10:00 Fouad Bennini Smart Sensors at the edge of IoT solutions
10:00 - 10:15 Sandra Bermejo Metamaterials for photonic and energy applications
10:15 - 10:45 Coffee Break

Invited talks

Session Chair: Michael Kraft

10:45 - 11:00 Zhao Yulong Some Researches and Applications on MEMS Actuators
11:00 - 11:15 Munehisa Takeda Road Infrastructure Monitoring System Development Project (RIMS)
11:15 - 11:30 Alexandru Muller

Sensors based on GaN SAW resonators operating in the GHz frequency range

11:30 - 11:45 Rodolfo Haber

Towards cognitive manufacturing systems: monitoring and control of cyber-physical systems based on computational intelligence

Chief Delegate Discussion (Tangfu Palace)

Session Chair: Zhou Zhaoying

12:15 - 14:00 Lunch (F1-Coffee Hall)
14:30 - 17:30

Visit Terracotta Army (Built 2000 years ago)

18:00 - 19:30

Banquet at Huaqing Aegean International Hot Springs Resort (8 Shan'gu Avenue Lintong District Xi'an)

20:00 - 21:30

The Song of Everlasting Sorrow, Tang Dynasty Show at Huaqing Palace

May. 9th (Thursday), Micromachine Summit Day 3

Invited talks

Session Chair: Philippe Fischer

08:30 - 08:45 Hu Zhiyu Powerhouse-on-chip
08:45 - 09:00 Carmen Aura Moldovan

Microscale energy harvesting and storage for environment and biomedical sensor networks

09:00 - 09:15 Lee Chengkuo Development of Self-Powered Sensors and MEMS
09:15 - 09:30 Luca Francioso Micromachined and flexible sensors and actuators
09:30 - 09:45 David Heriban

Robotic micro-assembly: key technology for advanced packaging and experimentation opportunity for smart manufacturing tools

09:45 - 10:00 Stefan Ernst

MEMS innovation and volume manufacturing – opportunities and challenges from a foundry perspective

10:00 - 10:30 Coffee Break

Invited talks

Session Chair: Thomas Otto

10:30 - 10:45 Mirko Guarnera Advanced MEMS Sensors from STMicroelectronics
10:45 - 11:00 Leandro Lorenzelli Biochips for 2D and 3D cell investigations
11:15 - 11:30 Calogero Maria Oddo

Artificial touch: from sensory recovery in biomedical applications to industry 4.0

11:30 - 11:45 Chang Honglong Highly sensitive mechanical sensors based on weakly coupled resonators
12:00 - 14:00 Lunch (F1-Coffee Hall)
14:30 - 17:30

Visit Innovation centers in Xi'an

May. 10th (Friday), Micromachine Summit Day4
8:30 - 20:00

Adjournment of the Conference